Zawody PCK

2024-04-29 12:10:28 (ost. akt: 2024-04-29 13:29:54)

W dniu 26 kwietnia 2024roku , w Bazie wodnej MOS w Szczytnie odbyły się XXIX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Do udziału w tych zawodach zgłosiło się 6 drużyn ze szkół podstawowych i 2 ze szkół średnich. Naszą Szkołę Podstawową Nr 3 reprezentowała drużyna w składzie : Kacper Stankiewicz w roli kapitana, Maria Rasieńska, Kinga Bagińska, Mateusz Piasecki, Anna Zelenay oraz w roli kibiców i pozorantów Michał Bojko i Paulina Polak - wszyscy to uczniowie klasy 8 a.

Zawody rozpoczęły się od uroczystego otwarcia dokonanego przez Prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Szczytnie Pana Ryszarda Gidzińskiego. Zaprezentowani zostali sędziowie i przedstawiono usytuowanie poszczególnych stacji i organizację całych zawodów.Obszar na którym znajdowały się stanowiska, to park przy bazie MOS, Plac Juranda, dziedziniec zamku, i budynek Ratusza Miejskiego, oraz skeytpark przy ul Pasymskiej. Z życzeniami powodzenia, pięcioosobowe drużyny wyruszyły z misją niesienia pomocy potrzebującym. Nasza ekipa rozpoczynała od akcji w Ratuszu, gdzie była potrzebna resuscytacja przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Uczniowie sobie świetnie poradzili- poszkodowany( fantom) przeżył. Zdobyliśmy 14 na 15 możliwych punktów. Na kolejnym stanowisku poszkodowanym był miłośnik ekstremalnej jazdy na rowerze. I tu "Trójkowa" drużyna spisała się świetnie zarabiając maksymalne 15 punktów. Oczekiwanie przed kolejnym stanowiskiem wpłynęło na lekkie rozprężenie, co spowodowało że przy udzielaniu pomocy dziecku znajdującym się nad brzegiem jeziora, uczniowie byli słabiej skupieni i popełnili błąd przy ocenie sytuacji, ale doceniono prowadzoną fachowo resuscytację. Zarobione 10 punktów lekko podłamało nasze nastroje. Potem udaliśmy się na Plac Juranda gdzie leżał dźgnięty nożem w udo mężczyzna. Po prawidłowym zabezpieczeniu rany i wezwaniu pomocy zakończyliśmy akcję z 14 punktami. Ostatnia dla nas stacja znajdowała się na dziedzińcu zamkowym. Tu już krew lała się strumieniem. Poszkodowany miał przeciętą tętnicę udową i otwarte złamanie. Opanowanie i zdecydowane działania zostały docenione przez surowych sędziów i dostaliśmy kolejne 14 punktów i co ważniejsze pochwałę za naprawdę sprawne działanie. Wynik jaki decydował o miejscach w rywalizacji, to też doliczone punkty za napisany na 100% test wiedzy teoretycznej z dziedziny pierwszej pomocy. Ten wynik dał nam miejsce na podium. Zdobyliśmy 3 miejsce (do drugiego zabrakło nam 1 punktu). Pierwsi byli uczniowie z SP2 a na drugim miejscu SP4. Bez względu na punktację , udział w tych zawodach pokazał, że nasi uczniowie potrafią działać zespołowo, mają wiedzę i umiejętności dzięki którym mogą uratować ludzkie zdrowie i życie. Jako opiekun i obserwator ich działań jestem z nich naprawdę dumna.
Małgorzata Kosakowska