menu

#LaboratoriaPrzyszłości - Poradnik Młodego Ambitnego Fotografa

2022-11-14 14:09:37 (ost. akt: 2022-11-14 14:16:13)

Warsztaty z p. Bożeną Bartniczuk - fotografką pasjonatką, człowiekiem o wielkim sercu do fotografowania i mistrzowskiej wiedzy na temat wysublimowanej i jakże pięknej fotografii.

W ramach Laboratoriów Przyszłości i prowadzonych zajęć rozwijających kreatywność i talenty tym razem odpowiedzieliśmy na ważne zapytanie:
Jak nauczyć dziecko robienia dobrych zdjęć?
Kilka istotnych zasad, które podpowiedziała nam p. Bożenka zapewne ułatwi okiełznać sztukę fotografii:
1.Eksperymentuj by różnicować poszczególne ujęcia
•robiąc zdjęcia z różnych perspektyw - wysoko, nisko, etc
•zbliżając się - cofając się, aby uzyskać szerszy kąt ujęcia
•poruszając się wokół fotografowanego obiektu, aby robić ujęcia z różnych stron
•eksperymentując z różnymi ustawieniami
2.Sprawdzaj tło.
Bardzo prostym sposobem, który może zwiększyć atrakcyjność zdjęcia jest sprawdzenie tła ujęcia, aby sprawdzić czy nie ma w nim bałaganu lub rozproszenia. Szybkie sprawdzania tła (i pierwszego planu) zdjęcia i zmieniania ich oprawy, jeżeli znajduje się na nim zbyt wiele rozpraszaczy - w przeciwnym razie ich zdjęcia będą miały rezultat, jakby dziwne obiekty wyrastały z głów fotografowanych osób.
3.Trzymaj aparat prosto.
Podczas gdy zdjęcia, które nie są zrobione prosto mogą być bardzo efektywne (mogą być zabawne lub mieć jakieś ukryte zamierzenie) dobrze jest uczyć dzieci, aby sprawdzały zdjęcie przed naciśnięciem migawki.
4.Jak trzymać aparat.
Łatwo jest założyć, że każdy wie, jak trzymać aparaty cyfrowe - a jednak wiele osób robi to intuicyjnie, inni nie - w szczególności dzieci, które ich nie znają. Szybka lekcja na trzymania aparatu może pomóc dziecku robić czyste zdjęcia, bez poruszeń.
5.Podejdź bliżej.
Jak korzystać z funkcji zoom w aparacie cyfrowym i jak za pomocą nóg można zbliżyć się do fotografowanego obiektu i osiągnąć takie same wyniki!
6.Rób mnóstwo zdjęć.
Wraz z pojawieniem się fotografii cyfrowej, posiadanie wielu zdjęć nie jest już czymś, co jest bardzo kosztowne (choć są pewne koszty, dotyczące przechowywania ich wszystkich). Robienie wielu zdjęć jest doskonałym sposobem, aby nauczyć się różnych technik fotografii. Zachęcam do eksperymentowania z wielu różnych pozycji.
7.Znajdź punkt zainteresowania.
Interesujące zdjęcia zawierają ciekawe rzeczy - potrzebują wizualnego punktu zainteresowania (punkt). Naucz się określenia, jaki jest ten punkt zainteresowania przed naciśnięciem migawki. Kiedy dziecko zidentyfikuje już dany punkt, może następnie zastanowić się nad tym, jak go wydobyć (poprzez ustawienie się, używając zoomu itp.).
8.Zasada trójpodziału.
Podczas gdy łamanie tej zasady może mieć również silny wpływ na zdjęcie - jest ona czymś, co naprawdę może podnieść jakoś zdjęć szczególnie, gdy fotografujesz innych ludzi. Nawet jeśli nie rozumiesz w pełni, jak ustawiać obiekt na przecinających się punktach, wystarczy, gdzie obiekt powinien się mniej więcej znajdować na zdjęciu.
9.Przeglądaj zdjęcia z innymi.
Jedną z rzeczy, którą możesz zrobić, aby pomóc dzieciom zdecydowanie poprawić ich zdolności fotograficzne, jest usiąść z nimi przy komputerze po ich przygodach z aparatem, aby przejrzeć wszystkie ich fotografie. Podczas oglądania rób przerwy między poszczególnymi zdjęciami, aby zaznaczyć rzeczy, które dziecko zrobiło dobrze i zwrócić uwagę na rzeczy, które mogłoby zrobić lepiej następnym razem, w celu poprawy jego wyników. Zwróć szczególną uwagę na zdjęcia, które dziecko zrobiło dobrze, ponieważ da im to dużo pozytywnej motywacji i inspiracji, by iść naprzód z ich hobby.
10.Blokada ogniskowej.
Jedną z ważnych technik, której dziecko powinno się nauczyć, jest korzystanie z blokady ogniskowej. Podczas gdy większość aparatów radzi sobie dobrze również w trybie automatycznym, są chwile, kiedy w efekcie końcowym ujęcie będzie nieostre, ponieważ aparat nie wiedział, co było jego głównym tematem. Jak nacisnąć spust migawki do połowy, aby ustawić ostrość, a następnie wykadrować ujęcie wciąż przytrzymując przycisk – zdobędziesz umiejętność, z której będziesz mógł korzystać na zawsze!
11.Różne tryby dla różnorodnych sytuacji.
Większość aparatów cyfrowych ma możliwość przełączania aparatu w trybach "portret", "sport", "makro", itd. Nauczymy korzystania z tych trybów, co te tryby oznaczają i kiedy ich używać, a zbliżysz się o krok do poznania, jak działa jego aparat i jak nauczyć się ręcznych trybów ekspozycji. Sama świadomość, że różne sytuacje wymagają użycia innych ustawień jest ważna dla dziecka w procesie nauki, ponieważ pomaga im stać się bardziej świadomymi, nie tylko na temat ich obiektu, ale także na temat tego, że rzeczy takie jak światło, ogniskowa i ruch obiektu mogą mieć wpływ na ujęcie.
12.Ustawienia ekspozycji.
Kiedy dziecko ma dobre pojęcie o powyższych technikach, może to być czas, aby nauczyć go pewnych podstaw ekspozycji. Przyswojenie informacji o trzech głównych elementach ISO, przysłonie i czasie migawki jest przydatne do rozpoczęcia lekcji i pokazania dziecku jak zmiana tych ustawień może wpłynąć na zdjęcie. Najlepszym sposobem do nauczenia dziecka na temat tych ustawień, jest wprowadzenie przysłony oraz trybu "Priorytet migawki".

Wprowadzanie dzieci do magicznego świata fotografii.
Aparat w rękach dziecka, nastolatka to zdecydowanie dobra zabawa która uczy i rozwija.

Prowadzące warsztaty:
P. Bożena Bartniczuk
p. Julita Matyszczak
p. Joanna Wesenberg-Kaszubowska


  • Dzwonki
  • Certyfikat - Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
  • Certyfikat - Idą Święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!
  • Certyfikat uznania
  • Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty
  • Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka