Z wizytą w Chacie Mazurskiej

2022-04-22 13:09:50 (ost. akt: 2022-04-22 13:39:58)

Niedawno uczniowie z koła przyrodniczego z klasy 3D Szkoły Podstawowej nr 3 odwiedzili Chatę Mazurską w Szczytnie. Celem naszej wyprawy było bliższe poznanie historii naszego miasta, jak i zwyczajów dawnych mieszkańców tych ziem – Mazurów. Zostaliśmy ciepło powitani przez Panią Annę Bogusz, która opiekuje się tym niezwykłym zabytkiem naszego miasta. Zostaliśmy oprowadzeni po „włościach” dawnych mieszkańców, zwiedziliśmy też wnętrze chaty- dzieci były zaintrygowane „czarną kuchnią” i „zapieckiem”. Mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska jak urządzona kiedyś była chata. Widzieliśmy między innymi oryginale kufry, ślubanek, oraz wiernie zrekonstruowane ławy i kredensy.

Obejrzeliśmy zgromadzono w chacie zbiór dawnych przedmiotów kultury materialnej: maselnice do produkcji masła, pralki, tary, żelazka, obroże dla cieląt, przyrządy do czesania lnu, przyrządy i naczynia kuchenne oraz wiele innych.
Na koniec Pani Anna zaprezentowała dzieciom fragment przyśpiewki, przy akompaniamencie instrumentu wykonanego przez nią własnoręcznie- dzieci nie mogły wyjść z podziwu, długo oklaskiwały występ naszej gospodyni. Zostaliśmy zaproszeni na kolejną wizytę, podczas której posłuchamy baśni i legend mazurskich.