Drodzy Uczniowie, Nauczyciele i Pracownicy

2022-02-18 11:28:02 (ost. akt: 2022-04-22 13:42:04)

powiedział nam Bartek, że 24 lutego jest TŁUSTY CZWARTEK. Zapraszamy na festyn pączkowy, na którym będzie można zakupić pączka z marmoladą, lukrem i cukrem pudrem.

"Tłusty Czwartek - dzień rozpusty!
Każdy wcina pączek tłusty,
I nieważna jest figura
kiedy w domu pączków góra.
I faworek też być musi,
swym wyglądem również kusi.
Każdy zjada ile zdoła
i o więcej ciągle woła.
Dziś kalorii nie liczymy
i Smacznego Wszystkim Życzymy."

Korzenie jednego z ulubionych dni w roku Polaków, czyli tłustego czwartku, sięgają czasów pogańskich. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień. Dawniej na stołach królowały głównie pączki mięsne (ze słoniną), które do tego popijano różnymi trunkami. Miało być tłusto i bogato.
Dzisiaj już w trochę innym wydaniu, na słodko - z różą, z cukrem pudrem, z lukrem, ze skórką pomarańczy czy w formie kolorowych donatów z dziurką bądź faworków. Do koloru, do wyboru a i smaki przeróżne :)
Informujemy, że 24.02.2022 będziemy mogli skosztować pączków w wyborowym wydaniu. Każdy sposób dobry na poprawę nastroju :)

Udanego ucztowania życzy