menu

Powiatowy Konkurs Informatyczny "Bezpieczeństwo w sieci"

2020-03-01 12:00:00 (ost. akt: 2020-03-04 17:43:57)

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 28 lutego zorganizowaliśmy w naszej szkole Powiatowy Konkurs Informatyczny "Bezpieczeństwo w sieci" pod patronatem Burmistrza Miasta Szczytno Krzysztofa Mańkowskiego. Jego celem było ...

wdrażanie młodych internautów do rozsądnego i odpowiedzialnego korzystania z sieci oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych. Uczniowie klas IV, V, VI i VII musieli wykazać się wiedzą na temat respektowania prywatności informacji i ochrony danych, praw własności intelektualnej, etykiety w komunikacji i norm współżycia społecznego, oceny zagrożeń związanych z technologią i ich uwzględnienie dla bezpieczeństwa swojego i innych.
I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zabielach
II miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie
III miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczytnie
Nagrody i dyplomy drużynom wręczył Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Opieki Społecznej Jacek Walaszczyk. Gratulujemy zwycięzcom tak wspaniałej wiedzy na temat bezpiecznego posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu.
Konkurs zakończył się prelekcją pt. "Zagrożenia w Cyberprzestrzeni" przeprowadzoną przez pracowników Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Informatyzacji Urzędu Miasta w Szczytnie p. Pawła Siurnickiego i p. Tomasza Stasiewicza. Dziękujemy Panom za bardzo interesujące zajęcia i pokazy praktyczne, które polegały na zaprezentowaniu w jaki sposób złamać hash MD5 hasła, jak włamać się do sieci WIFI zabezpieczonej za pomocą
WPA2-PSK krok po kroku (monitorowanie istniejących sieci w okolicy, obranie celu, deautejuntyfikacja klientów, przechwycenie handshake WPA2 wraz z hashem hasła, łamanie hasha celem uzyskania hasła do sieci).
Ponadto zaprezentowano również pharming (rozszerzony phishing) na strony: facebook i fortnite.pl, możliwe dzięki przejęciu kontroli nad zaatakowaną siecią - DNSSpoofing. Zaprezentowano również działanie exploitu na protokół SMBv1 - Eternalblue, który umożliwił dostanie się do systemu plików komputerów podłączonych do zaatakowanej sieci WIFI (podmiana skrótów na pulpicie do witryny facebook). Na koniec zaprezentowano SMS Scam - wiadomość SMS zawierała link do spreparowanej strony fortnite.pl zawierającej złośliwą aplikację na smartfon, której pobranie i uruchomienie umożliwiło przejęcie pełnej kontroli nad urządzeniem.

  • Dzwonki
  • Certyfikat uznania
  • Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka
  • Certyfikat Codeweek