menu

Biblioteka szkolna

2016-03-04 10:35:45 (ost. akt: 2019-10-02 20:51:41)

Nauczyciele bibliotekarze:
Klaudia Olszynka, Iwona Grzejka i Jolanta Dobkowska

W roku szkolnym 2018/2019 biblioteka szkolna jest dostępna dla uczniów w dwóch budynkach. Dla klas I - VI w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dla uczniów klas VI - VIII w budynku Gimnazjum Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ul. ul. Jana Kasprowicza 1.

Godziny pracy biblioteki szkolnej w budynku nr 2

PONIEDZIAŁEK 8.30 – 14.30
WTOREK 8.00 – 13.30 14.30 – 15.00
ŚRODA dzień wewnętrzny
CZWARTEK 8.00 – 14.00
PIĄTEK 8.00 – 14.00

Godziny pracy biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 3

PONIEDZIAŁEK 7.45 – 15.00
WTOREK 7.45 – 15.00
ŚRODA dzień wewnętrzny
CZWARTEK 7.45 – 15.00
PIĄTEK 7.45 – 15.00

ŚRODA - dzień wewnętrzny. Jest to dzień przeznaczony na prace organizacyjno – techniczne takie jak: porządkowanie księgozbioru, oprawa książek, przygotowywanie podręczników do wypożyczenia itp. (W tym dniu wypożyczamy wyłącznie lektury).


REGULAMIN BIBLIOTEKI - pobierz
* Regulamin wypożyczalni - pobierz
* Regulamin czytelni - pobierz
* Zasady korzystania z komputerów dostępnych w bibliotece - pobierz
* Zasady wypożyczania i korzystania z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych - pobierz

Czasopisma dla uczniów dostępne w bibliotece szkolnej
Zapraszamy uczniów do korzystania z czasopism, prenumerowanych przez bibliotekę szkolną.
Poniżej zamieszczamy wykaz tytułów prasowych, które nasza biblioteka prenumeruje:
Świerszczyk, Victor Junior, Mały Artysta , Kraina Zwierząt, Kumpel, Hobby, Hobby Extra, Giga Sport.

Rok szkolny 2019/2020
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2019
W poniedziałek 30 września w naszej bibliotece odbył się Dzień Głośnego Czytania. W czasie przerw uczeń klasy V d Antoni Zajączkowski czytał fragmenty J.K. Rowling-Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Uczniowie chętnie słuchali powieści fantastycznej.
Organizator: Iwona Grzejka

Rok szkolny 2018/2019
„Randka w ciemno …z książką”
W dniu 14 lutego 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyła się akcja promocyjna "Randka w ciemno …z książką”. Kandydatki na randkę były zapakowane w szary papier, a tytuły pozostały niespodzianką. O wyborze decydowała wielkość lub ciężar książki. Wystarczyło wypożyczyć i odpakować w domu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Organizator: Iwona Grzejka

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku do akcji przyłączyła się biblioteka wraz ze świetlicą szkolną Szkoły Podstawowej nr 3 . 28 września w świetlicy szkolnej świętowano DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Przed wysłuchaniem tekstu dzieci otrzymały krótką informację dotyczącą zalet czytania. Uczniowie klasy IV Krzysiu, Łukasz i Karol przeczytali młodszym kolegom „Szewczyka Dratewkę”. Głośna interpretacja spotkała się z dużym uznaniem uczniów klasy 1i 2. Z uwagą słuchali i odpowiadali na zadawane pytania, z zaciekawieniem przyglądali się ilustracjom pokazywanym w trakcie czytania. Po wysłuchaniu utworu (tekstu) uczniowie wykonali prace plastyczne.
Organizator: Iwona Grzejka, Jolanta WróbelKonkursy organizowane w ramach 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

* Regulamin konkursu plastycznego Marszałek Józef Piłsudski
* Konkurs wierszy patriotycznych

Rok szkolny 2017/2018
Wyniki konkursu plastycznego dla klas III „LEGENDY POLSKIE”
I MIEJSCE
Amelia Grabowska kl. III f, Andrzej Kulak kl. III d, Aleksander Stankiewicz kl. III a
II MIEJSCE
Matylda Biruk kl. III a, Lena Wojdowicz kl. III d
III MIEJSCE
Blanka Karabela kl. III a, Jan Łęgowski kl. III d, Krzysztof Siemiatkowski kl. III c
Wyróżnienie Klaudia Alicka kl. III c , Krzysztof Całka kl. III c, Nikola Lis kl. III c, Anna Sadowska kl. III c, Oliwia Więcek kl. III c Szymon Zęgota kl. III b,
Gratulujemy laureatom konkursu oraz dziękujemy jego wszystkim uczestnikom za zaangażowanie
Organizator konkursu: Nauczyciel bibliotekarz: Iwona Grzejka.
Regulamin konkursu plastycznego "Legendy polskie"


Wystawa prac konkursowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie
Wyniki konkursu: „MOJA PIERWSZA WYPOŻYCZONA KSIĄŻKA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”
I MIEJSCE
Weronika Bońkowska kl. I A, Natalia Nowicka kl. I A
II MIEJSCE
Eryk Bojarzyn kl. I A, Wiktoria Ostaszewska kl. I A
III MIEJSCE
Marcel Antosiak 2 kl. I A, Piotr Kakowski kl. I A, Magdalena Zbyczyńska kl. I A
Pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie:
Piotr Rasieński kl. I E, Malwina Borucka kl. I E, Malwina Borucka kl. I E, Amelia Wyszkowska kl. I C, Weronika Soin kl. I C, Miotk Nikola kl. I E, Dominik Filipowicz kl. I E, Julia Borkowska kl. I D, Michalina Szlus kl. I D, Matylda Cieślowska kl. I A, Marcel Antosiak 1 kl. I A, Maja Jakubcewicz kl. I A, Zuzanna Mikołajczyk kl. I A, Julia Dumańska kl. I E.
Gratulujemy laureatom konkursu oraz dziękujemy jego wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.
Organizator konkursu : Nauczyciel bibliotekarz: Iwona Grzejka.

Wystawa prac " Moja pierwsza wypożyczona książka z biblioteki szkolnej " w dniach 09.02-26.02.2018r. do obejrzenia w Szkole Podstawowej nr 3 na tablicy przy bibliotece szkolnej. W dniach 05.03-14.03.2018r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie ul. Polska 8


Konkurs "Moja pierwsza wypożyczona książka z biblioteki szkolnej"

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości, która jest już tradycją w naszej szkolnej bibliotece, było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania i wyobraźni. Pierwszoklasiści zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować wypożyczane książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Nauczyciel bibliotekarz przy pomocy kolorowego ołówka dokonał aktu pasowania. Uczniowie wypożyczyli swoje pierwsze książki z literatury dla dzieci. Na pamiątkę otrzymali zakładki do książki oraz imienne wizytówki.
Opracowała: Iwona Grzejka

Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada
Święto to ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902 r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zestrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Z okazji tego święta w w dniach 20-24 listopada nauczyciel bibliotekarz Iwona Grzejka zorganizowała konkurs czytelniczy „Miś Uszatek”. Zadaniem uczniów było zapoznanie się z książką Czesława Janczarskiego „Miś Uszatek” i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące głównego bohatera. I miejsce zdobyły Klaudia Rzężuchowska kl.IVa, Marika Raniszewska kl. IVa, Emila Świtajska kl. IVa, Oliwia Jedrzejczyk kl. IVa.
W bibliotece wyeksponowano książki dotyczące misiów bajkowych. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia jak i historię innych misiów(Kubusia Puchatka., Paddingtona, Colargola, Balu). Potem opowiadały o swoich misiach.
Opracowała: Iwona Grzejka

Wizyta przedszkolaków z „Bajki”
16 listopada gościliśmy w naszej bibliotece dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka”- grupa „Tulipanki”. W trakcie wizyty dzieciom został przeczytany fragment książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”- J. Bednarek. Zadaniem przedszkolaków było wykonanie ilustracji do wysłuchanego opowiadania.
Pani bibliotekarka Iwona Grzejka opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom książeczki z działu dziecięcego. Przedszkolakom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z chęcią oglądały.
Opracowała: Iwona Grzejka

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Z tej okazji nasza szkolna biblioteka zorganizowała: mini konkursy, zagadki czytelnicze, krzyżówki, rebusy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Żywa reklama”. Uczniowie przebrani spacerowali szkolnymi korytarzami zachęcając do wypożyczania książek z biblioteki i czytania. W ramach współpracy ze świetlicą szkolną został zorganizowany konkurs na logo Stowarzyszenia Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. I miejsce zdobyła Wiktoria Andraczek z kl. IV b.
link text
  • Certyfikat uznania
  • Dzwonki